o ns kontakt

Začít podnikat ve věku +50? Ano, i to je možné. Máme pro Vás inspiraci!

Z oficiálních statistik MPSV vyplývá, že každý třetí nezaměstnaný je ve věku +50. Situace se stále jen zhoršuje. Naše nezisková organizace se v rámci svých aktivit snaží dodat motivaci lidem ve věku nad 50 let k zahájení vlastní podnikatelské činnosti.

Jsme si vědomi, že to není řešení pro každého, ale pro řadu nezaměstnaných může jít o cestu z frustrace způsobenou obesíláním firem životopisy bez reakce, z výběrových řízení, kde jsou snad i předem bez šance, neboť se provinili svým věkem.

Proč začít podnikat?

Voltairův citát „Úspěch je dítětem odvahy“ by zde mohl být dobrým mottem. Na takovou otázku našim klientům odpovídáme:

  • Mnoho lidí si neuvědomuje, že se mohou živit tím, co mají rádi.
  • Pro řadu lidí, a to včetně věkové kategorie +50, může být podnikání řešením vlastní nezaměstnanosti nebo přivýdělkem ke stávajícímu příjmu z pracovního poměru.
  • Zároveň může být podnikání funkčním „pilířem“ důchodového systému.
  • Podnikání ve věku +50 může být vhodnou formou aktivního způsobu života seniorů.
  • Vlastním podnikáním si lze splnit svůj sen.

Měl by stát podporovat začínající podnikatele ve věku +50?

Ano, měl. Důvodem je ekonomická výhodnost. Pro nezaměstnané v této věkové kategorii je typická dlouhodobá nezaměstnanost. Čerpají tedy poměrně vysoké částky v podobě podpory v nezaměstnanosti, ale i dalších sociálních dávek. Známe případy, kdy je klient v evidenci úřadu práce veden patnáct i více let. Pokud by měl začínající podnikatel ve věku +50, který se z úřadu práce odhlásí, možnost například první roky požívat daňového zvýhodnění, zcela jistě by státní kasa neutrpěla. Naopak.

Častým jevem je však v této oblasti nedostatek odvahy, malá sebedůvěra, strach z neznáma…. To vše vidíme u klientů naší neziskové organizace. Na druhou stranu ale známe i inspirativní případy.

Příkladem úspěšného podnikání po padesátce je příběh paní Mileny. Po více než dvaceti letech na manažerských pozicích ve státní správě se seznámila s rozvojovou metodou koučink, která se k nám ze západní Evropy a Ameriky dostala zejména díky velkým nadnárodním korporacím. A právě tato metoda, která v samém důsledku vede ke zvýšení odpovědnosti, k sebeuvědomění a ke změně způsobu myšlení, ji dovedla k tomu, že dokázala změnit svůj život, odejít ze známého prostředí zaběhlého zaměstnání, opustit  finanční jistotu a vstoupit do světa byznysu. Společnost založenou v roce 2003 a orientovanou na cestování postupně transformovala na firmu, která se věnuje osobnímu rozvoji.

„Nebojme se věku, říká se, že je to jen číslo. Důležité je odhodlání,“ říká Ing. Monika Červíčková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace PLUS 50 z.ú. Stejnou větu často opakuje i svým klientům. Sama také podniká, pravdou však je, že s podnikáním začínala pár let před svou padesátkou. I tak ale měla dost podobné pocity. Nakonec vše vzniklo velmi spontánně: s kamarádkou z dětství založila dnes již úspěšnou cestovní agenturu. Začátek byl skoro až komický, dalo by se říct, s čistým stolem a počítačem. Možná právě proto, že ví, jaké je vybudovat podnikání prakticky z ničeho, je neúnavným zastáncem podpory podnikání i ve věku +50.

Generaci padesátníků zbývá do důchodového věku hodně let, podporujme jejich zapojení na trhu práce, a to třeba právě i vlastním podnikáním.

Zpět na seznam článků |  Nahoru

Partneři

Inzerce