o ns kontakt

Mohou v Česku ministři porušovat zákon?

Vypadá to, že mohou.

K velké lítosti nás všech, bohužel nelze na výše položenou otázku odpovědět jinak.

V průběhu března t.r. ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odvolal ředitele státního podniku Diamo. Jeho oficiálním vyjádřením k důvodům tohoto odvolání „Obměna byla z věkových důvodů…“ zcela nepochybně porušil platný Antidiskriminač­ní zákon.

Že je to smutný obrázek zástupce vlády je zbytečné asi komentovat. Dalo by se i říct, že jsme si na jednání pana Mládka mohli zvyknout, neboť si všichni jistě vzpomeneme na jeho výrok na adresu živnostníků. Možná se i propuštěný pan ředitel dočkal jeho omluvy, stejně jako živnostníci. Není ale na čase se zamyslet nad kompetentností takového ministra? Patří tento člověk do veřejné správy?

Přiznám se, že z mého pohledu nejhorší na tom všem je, že se toto porušení zákona žádným způsobem neřeší. Pravdou je, že v souladu s platným zákonem je domáhání se nápravy, případné škody relativně problematické, a že může tyto úkony konat pouze osoba poškozená. Na druhou stranu nemělo by již samotné podobné pochybení v této rovině být dostatečným argumentem k volání k odpovědnosti chybujícího ministra. Víme všichni, že u nás v České republice se z případných pochybení v žádném případě nevyvozují závěru typu odstoupení z funkce. Asi příliš naivně jsem si myslela, že tato vláda se bude chovat už trochu jinak a že se ke svým případným pochybením postaví zpříma.

Naše Sdružení PLUS 50 o.s. jednání ministra Mládka ve věci odsuzuje a naší snahou bude, aby tento případ nezapadl tzv. v „propadlišti kiksů nekompetentních veřejných činitelů“. Momentálně se snažíme najít partnera z oblasti práva, se kterým bychom chtěli společně ministra Mládka volat k odpovědnosti. Když ne k té právní, tak alespoň k morální, což bychom shledali v jeho odstoupení z postu ministra. Vždyť kdo z nás chce ministra, který porušuje zákon? My tedy určitě ne.

Za Sdružení PLUS 50 o.s.

Ing. Monika Červíčková

Zpět na seznam článků |  Nahoru

Partneři

Inzerce